top of page

Współpraca z rodzicami przedszkolaków

W naszym przedszkolu wiele satysfakcji daje współpraca z rodzicami. Rozpoczęliśmy od poszukiwania atrakcyjnych form współpracy oraz modyfikowania dotychczasowych. Uwzględniliśmy przy tym oczekiwania rodziców dotyczące form przez nich akceptowanych, ich częstotliwość oraz dogodny czas. Nowy rok przedszkolny zaczynamy już w czerwcu, kiedy to organizujemy dni otwarte. Rodzice, którzy decydują się oddać swoje pociechy do przedszkola, mogą w tym dniu przyjść, obejrzeć sale, poznać nauczycielki i personel placówki. Dzieci poznają swoją salę, panie, mogą pobawić się z rodzicami lub wspólnie z przyszłymi kolegami, koleżankami. W tym dniu organizowane są pierwsze zabawy, czytane dzieciom bajki. By lepiej poznać przyszłych wychowanków rozdajemy rodzicom ankiety, aby zdobyć informacje o dzieciach

Z propozycją form kontaktów zapoznajemy rodziców na pierwszym zebraniu we wrześniu. Wyjaśniamy, czego dotyczą i jaką spełniają rolę.

Zebrania ogólne - są zazwyczaj organizowane na początku roku szkolnego, prowadzi je dyrektor. Głównym celem jest informacja o głównych założeniach wychowawczych na bieżący rok.

 

Zebrania grupowe - organizowane w zależności od potrzeb grupy. W trakcie zebrań wygłaszane są krótki referaty, odbywają się spotkania z pedagogiem, psychologiem, logopedą. Do tradycji naszego przedszkola należą spotkania rodziców dzieci 6-letnich z pedagogiem na temat dojrzałości szkolnej. W tym roku zorganizowaliśmy spotkanie z psychologiem dla rodziców dzieci 3-letnich. Po takich spotkaniach zainteresowani rodzice mogą indywidualnie porozmawiać z naszymi gośćmi lub umówić się na spotkanie w poradni.

Najczęstszą formą komunikowania się z rodzicami są kontakty indywidualne. Powinny one przebiegać w odpowiednich warunkach i w czasie, w celu uniknięcia przypadkowości, chaotyczności i krótkich informacji. Ułatwieniem w naszym przedszkolu jest przyprowadzanie i odbieranie dzieci bezpośrednio z sali. Na początku był to pewien kłopot, ale teraz wszyscy się do tego przyzwyczailiśmy Rodzice na bieżąco mogą obserwować, co się u nas dzieje, oglądać wystroje korytarzy i sal. Uzyskują na bieżąco krótkie informacje o dzieciach. Na dłuższe rozmowy umawiamy się. Wówczas rodzic jest dokładnie informowany o postępach dziecka lub "brakach". Udzielamy wskazówek dotyczących pracy z dzieckiem w domu. Muszę tu dodać, że przywiązujemy dużą wagę do obserwacji dzieci. Każda grupa ma opracowany arkusz obserwacji, do którego dołączona jest ankieta wypełniana przez rodziców w celu diagnozy wychowanków.

 

Zajęcia otwarte - są doskonałym uzupełnieniem informacji o pracy nauczyciela. Dzięki tym spotkaniom rodzice mogą poznać wypełniane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. Jednak najważniejsze dla rodziców jest zobaczenie własnego dziecka wśród rówieśników. To dobry sposób poznania swojego dziecka, oceniania jego wiadomości, umiejętności i porównania z innymi dziećmi. W pewnym stopniu jest to pedagogizacja rodziców, która w razie zauważonych problemów czy niepowodzeń zmusza matkę do refleksji, rozmowy z nauczycielem, skłania do wyjaśniania przyczyn i szukania środków zaradczych.

Wspólne świętowanie - dotyczy wszelkich uroczystości przedszkolnych, takich jak: Spotkania Wigilijne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka, uroczyste zakończenie roku itp. Spotkania takie wpływają na emocjonalne zaangażowanie dzieci. Od kilku lat praktykujemy, że podczas takich spotkań dzieci prezentują to, czego nauczyły się w przedszkolu, dodatkowo przygotowane są wspólne konkursy, zabawy, słodki poczęstunek - czasami przygotowany przez dzieci. Do pomocy przy organizowaniu uroczystości zachęcamy rodziców. Pomagają nam w przygotowaniu strojów, dekorowaniu sal, pieczeniu ciast, służą pomocą podczas imprez organizowanych w plenerze, wycieczek, robią zdjęcia, kręcą filmy video. Uroczystości są dla wszystkich wspólną zabawą z aktywnym uczestnictwem dzieci i osób im najbliższych. Praktykujemy także organizowanie imprez w plenerze, np.: na placu przedszkolnym, w skansenie,

na polanie leśnej. 

Inną formą współpracy z rodzicami, którą praktykujemy, jest kącik dla rodziców. Każda grupa ma taki kącik przy swojej sali. Spełnia on ważną formę informacyjną. Znajdują się w nim:

  • artykuły o tematyce pedagogicznej i psychologicznej ( artykuły mogą sygnalizować problem istniejący w grupie),

  • rozkład dnia grupy,

  • informacje o zajęciach dodatkowych dla dzieci,

  • zaproszenia na imprezy przedszkolne, zebrania z rodzicami,

  • tematyka tygodnia,

  • słowa wierszy i piosenek aktualnie poznawanych przez dzieci,

  • podziękowania dla aktywnych rodziców.

 

Myślę, że wszyscy jesteśmy z tej współpracy zadowoleni. Rodzice, ponieważ na bieżąco obserwują co dzieje się w przedszkolu. Dzieci, bo miło jest, kiedy mama może pobawić się z dzieckiem w przedszkolu, wspólnie wykonać pracę. Nauczycielkom daje satysfakcję, że ich praca jest zauważana i doceniana.

bottom of page